piątek, 14 listopada 2014

Know thy self

http://hoelder1in.org/Proust/fill_questionnaire.html

Kwestionariusz o życiu, który wypełniał Proust w wieku 13 i 20 lat, a który teraz wypełniają tzw. Internauci. Możesz podejrzeć odpowiedzi randomowych ludzi, a także wypełnić sam i możesz nawet wypełniać go do końca życie co parę lat. Jak odpowiedzi nie będą się niczym różniły to znaczy że Cię zamroziło albo że odkryłeś prawdę.

Tutaj są odpowiedzi znanych osób

David Bowie na pytanie jakie jest Twoje motto życiowe, odrzekł:
"what?' is my life motto"

niedziela, 9 listopada 2014

Medytacja Transcendentalna robi furrore w USA

Medytacja Trenscendentalna to specjalny rodzaj medytacji spopularyzowany w stanach przez davidlynchfoundation. Mówią o niej że jest to po prostu codzienna 20minutowa praktyka, polegająca na siedzeniu w wygodnej pozycji z zamkniętymi oczami. Mają silne zaplecze badań naukowych potwierdzające znaczny wzrost pracy mózgu (każdy lubi ten argument), redukcje stresu, bezsenności, spadek zaburzeń lękowych czy nerwicowych. Jako, że joga oraz medytacja są wschodnimi praktykami religijnymi, szokujące wydało mi się zapewnienie o braku jakichkolwiek powiązań z religiami, ideologiami, a nawet ze zmianą stylu życia, czysta praktyczna aktywność poprawiająca wyniki pracy mózgu.

"the TM technique does not require adherence to any belief system—there is no dogma or philosophy attached to it, and it does not demand any lifestyle changes other than the practice of it."


Treściwy filmik promujący medytację transcendentalną, w wykonaniu Boba Rotha, dyrektora fundacji Lyncha, który wygląda ciut diabelsko
Jego przemówienie na google zeitgeiście 2014 do 400 najbardziej wpływowych biznesmanów
Film o redukcji agresji wśród szkolnych uczniów w stanach dzięki wprowadzenia zajęć z medytacji transcendentalnej
Blog sceptyków tego przedsięwzięcia
Blog, który taktuje ją jako klucz do okultyzmu

W Polsce kosztuje 750zł dla studentów, dla pracujących ponad 1000zł

O Kulturze Strachu

"Nie nadzieja, lecz lęk jest tym, co pobudza i kształtuję wyobraźnię początku XXI w."
 Frank Furedi  (socjolog, twórca pojęcia "kultura strachu")

"Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza"
Albert Einstein


Według Norberta Eliasa, autora "The Civilising Process Vol 2: State Formation and Civilization", współczesny cywilizowany charakter jest w dużej mierze kształtowany poprzez internalizację strachu. Jak podkreśla autor siła i struktura lęku nie leży wyłącznie w naturze człowieka, zawsze jest determinowana przez historię i naszą interakcje z innymi ludźmi.

"The strength and form of ‘shame, fear of war and fear of God, guilt, fear of punishment or of loss of social prestige, man’s fear of himself, of being overcome by his own affective impulses’ depend upon ‘the structure of his society and his fate within it".

Dotychczas mówiło się o strachu przed: śmiercią, wojną, głodem, przełożonym, jakimś konkretnym obiektem, którego się baliśmy. Dzisiaj socjologowie zwracają uwagę na strach sam w sobie, ale nie jako naturalna ludzka właściwość, a jako skutek politycznych implikacji dyskursu strachu. Rzadko kiedy odczuwamy go jako forma kolektywnego niebezpieczeństwa przed jakąś określoną grupą społeczną, dzisiejszy strach wszedł nam do domu, sprywatyzował się, przestał być kolektywny. Jak trafnie zauważa Stefanie Grupp:
 
"Fear is decreasingly experienced first-hand and increasingly experienced on a discursive and abstract level. Most fears in America’s electronic age are the results of risk information (whether correct or false) that is communicated to society. It is ‘risk communication, not personal experience, that causes most fear these days" 

Italo Calvino
Jedne z najbardziej wnikliwych badań historii emocji wskazują na konieczność rozróżniania pomiędzy "kolektywnymi społecznymi standardami emocjonalnymi, a subiektywnym odczuciem jednostki. Nasze doświadczenie mówi nam, że intensywność odczuwanego przez nas strachu jest wprost proporcjonalna do obiektywnego charakteru zagrożenia. Przeciwności losu czy zagrożenia dla bezpieczeństwa osobistego nie są tym co bezpośrednio produkuje strach. Raczej nasze odpowiedzi na określone okoliczności są zapośredniczone przez normy kulturowe, które informują ludzi czego się od nich oczekuje, w chwili konfrontacji z zagrożeniem.Te zasady odczuwania (felling rules, termin Arlie Hochschild) wpływają na nasze zachowanie, instruują nas na temat tego jak i czego powinniśmy się bać.  Zatem znaczenie i doświadczanie strachu jest w dużej mierze formowane przez kulturowe i historyczne czynniki. Biznesowych i medialnych liderów Frank Furedi określa mianem "przedsiębiorców strachu."

"The historical fear of famine is very different, for example, to today’s ‘powerful fear’ of being fat  The meaning that societies once attached to fear of God or the fear of Hell is not quite the same as today’s fear of pollution or of cancer."

Podobnie przedstawia się kwestia strachu przed przestępczością. Jest to poważny współczesny problem, ale z goła odmienny od realnych aktów przemocy, który domaga się rozwinięcia strategii nie tyle redukowania przestępczości, co redukowania strachu przed nią.
W obliczu efemerycznych, nierzeczywistych zagrożeń wypowiedź prezydenta Franklina Roosevelta z jego mowy inauguracyjnej w 1933r. zdaję się pobrzmiewać z myślą współczesnych socjologów "Jedyną rzeczą, której musimy się bać jest strach". To poczucie lęku i brak wiary we własne możliwości to bardzo realne zagrożenie dla naszej cywilizacji.


Bibliografia na życzenie

niedziela, 19 października 2014

Test Gallupa- najskuteczniejsze narzędzie do badania siebie jakie poznałam.

Test Gallupa – metoda identyfikacji wrodzonych talentów stworzona w Instytucie Gallupa. W wyniku badania statystycznego Marcus Buckingham i Donald O. Clifton stworzyli teorię 34 talentów, z których 5 jest dominujących. Zgodnie z teorią Buckinghama i Cliftona osoby wykorzystujące te talenty działają najefektywniej.

Gallup się napracował, piraci nie, więc trzeba kupić książkę z kodem do testu za 14 dolarów
U mnie tak to wyglada
Adaptability
Connectedness
Input
Restorative
Includer